Quantcast
Channel: WebInfo - wiadomości IT i informacje znalezione w sieci » OS
Viewing all articles
Browse latest Browse all 4

Premiera telefonu Nokia Lumia 900 – FLY or DIE?

$
0
0

Dziś w nocy odbyła się premiera najnowszego telefonu Nokii, modelu Lumia 900.

To bez wątpienia test nie tylko dla Nokii ale i całej platformy Windows Phone. Telefon jest piękny, szybki oraz kosztuje zaledwie 100 dolarów czyli zdecydowanie mniej niż konkurencyjne smartfony. Jednak liczba aplikacji pod WP7 jest znacznie mniejsza niż dla IPhone oraz Android

System Windows Phone został zaprezentowany pod koniec 2010r. Na początku 2011r Nokia wybrała go na główny system dla swoich smartfonów. Obie firmy wspólnie stworzyły serię telefonów Lumia które miały w Polsce premierę miesiąc temu a wczoraj pojawiły się także w USA. Nokia wie że sukces lub klęska w USA mocno wpłynie na jej dalszą przyszłość. Ustalono wiec że telefony sprzedawane będą znacznie taniej niż telefony konkurencji – cena to zaledwie 100 dolarów w podstawowym abonamencie sieci AT&T. Nokia minimalizuje więc marżę praktycznie do zera i traktuje telefony te jako reklamę swojej marki. Podstawę na bazie której w przyszłości mogłaby sprzedawać kolejne telefony już z normalnym zyskiem. To ryzykowna strategia. Być albo nie być. Jednak jedyna jaką Nokia mogła wybrać ponieważ nigdy wcześniej nie udało im się zaistnieć w tym kraju.

Co można napisać o samym telefonie? Lumia 900 wygląda jak Nokia N9/Lumia 800 skrzyżowana z Samsungiem Galaxy S2. Mamy obudowę która pojawiła się po raz pierwszy w ubiegłorocznej Nokii N9 która została powiększona tak by zmieścić ekran 4.3″ (AMOLED, 800×480 bez Pentile). Dodatkowo ekran posiada polaryzator tak by całość była czytelna także w słońcu. Telefon posiada także LTE dzięki czemu Internet powinien działać bardzo szybko (w USA standard ten jest już obecny w sieci AT&T). Jak wszystkie modele telefonów z Windows Phone ma on ustandaryzowany hardware. Mamy tu procesor Snapdragon S2 taktowany 1.4GHz oraz 512MB pamięci. Czyli dokładnie to samo co w Lumii 800 oraz najtańszym telefonie z tej serii czyli Lumii 710. Strategia ta przypomina rynek konsol do gier w których także mamy narzucone odgórnie parametry co z jednej strony sprzęt ogranicza z drugiej pozwala na optymalizację systemu oraz wszystkich programów pod jedną konfigurację. Trzeba przyznać że strategia ta działa. Serwis PocketNow przetestował Lumię 900 w porównaniu do Samsunga Galaxy Nexus (Android 4.0) który na papierze jest telefonem znacznie szybszym niż Nokia. Film jednak pokazuje że papierowa specyfikacja to często tylko marketing a w zwykłych zastosowaniach nie widać wielkiej różnicy.

Odrębną sprawą jest oprogramowanie. Z jednej strony mamy bardzo rozbudowany pakiet usług w ramach systemu z drugiej strony mniejszą bazę aplikacji firm trzecich niż pod innymi systemami. Mamy więc usługi takie jak ZunePass umożliwiające nam słuchanie muzyki oglądanie filmów, pełną integrację z konsolą za pomocą XBOX360 z obsługą LiveTV (HBO, Netfilx, Hulu, VuDu itp.). Z usług Nokii chyba najbardziej charakterystyczną jest nawigację działającą w trybie offline czyli Nokia Drive itp. Jednak nie jest tak różowo jak mogłoby się wydawać. Windows Phone jest systemem zdecydowanie młodszym niż iOS (IPhone) lub Android tak więc zamiast 500 tysięcy aplikacji mamy jedynie 80 tysięcy. O ile bez problemu znajdziemy aplikacje takie jak Facebook o tyle nie ma co liczyć na najnowsze gry. Dla wielu młodszych osób brak nowych gier (np. Angry Birds Space) może być sporym problemem. Standardowy syndrom… koledzy w szkole grają taką grę a na moim telefonie ona nie działa.

Tak więc sprawa jest bardzo ciekawa. Czy ładny i szybki telefon zdobędzie wystarczającą popularność by skłonić niezależnych programistów by tworzyli równolegle swoje aplikacje dla trzech systemów? Czy może jednak niska cena nie wystarczy a ludzie będą wybierali znajome marki takie jak IPhone lub Android pod którymi mają pewność że znajdą zdecydowanie więcej gier.

Jak myślicie FLY or DIE?

Źródło: Premiera telefonu Nokia Lumia 900 – FLY or DIE? (OSnews.pl)
Licencja: Creative Commons Uznanie autorstwa 2.5 Polska


Viewing all articles
Browse latest Browse all 4

Latest Images